Le mestruazioni: mit jelent és mikor kell aggódni?
A fiatalabb és az idősebb korosztály körében a menstruáció késése igen gyakori probléma. Ennek az oka azonban a koron túl, több dolog is lehet. Többek között hormonzavar, nőgyógyászati eredetű probléma, stressz, tartós éhezés vagy hízás, esetleg hormális fogamzásgátlók alkalmazása. Amennyiben azonban már elmúltunk 16 évesek és nem menstruálunk, vagy sorozatban a harmadik menzesz is kimaradt, akkor érdemes mindenképp orvoshoz fordulnunk. E cikkben mindent összegyűjtöttünk, amit a hiányzó vagy rendellenes menstruációról tudni érdemes. Emellett ismertetjük a lehetséges kezelési lehetőségeket is.
Hogyan működik a menstruációs ciklus?
Ahhoz, hogy jobban megértsük, miért probléma az, ha kimarad a havi vérzésünk, fontos tudnunk, mi számít normálisnak a menstruáció kapcsán. Ilyen például, hogy az ideális ciklushossz 21 és 35 nap közé tehető, a menstruáció pedig kb. a 28. napon jön meg. A vérzés időtartama pedig 3-7 nap közötti.
Ha viszont ezekhez az irányszámokhoz képest néhány nappal eltér ciklusunk, az még nem feltétlenül jelez rendellenességet. Se c'è stress, non c'è motivo di credere che il periodo mestruale sarà più lungo di quanto non sia. Azonban a 60 napos, terhességgel nem indokolható menstruációs kimaradás, vagy ha sokkal erősebb/gyengébb a ciklusunk a szokásosnál, már mindenképp problémás.
Un ciclo mestruale di shakaszai
- Mestruazioni: ciklusunk kezdete, amikor is 3-7 nap alatt távozik belőlünk a vérből, szövettörmelékből és váladékból álló, menstruációs folyadék.
- Follikularis fázis: ez egy változó hosszúságú időszak, melyet ciklusunk időtartama határoz meg. Ilyenkor a follikulus-stimuláló hormone érlelni kezdi a tüszőket a petefészkeinkben.
- Ovulációs fázis: a megérett petesejt kb. a ciklus felénél, a 14-16. nap körül lökődik ki. Ilyenkor tud megtermékenyülni is. Amennyiben ez nem történik meg, úgy két hét múlva várhatjuk a menstruációt.
- Luteális fázis: ez már egy meghatározhatóbb, 12-16 napig tartó szakasza a ciklusunknak. Ekkor válik sárgatest a tüszőből, így a progeszteronszintünk is nőni kezd. Un többi hormonszintünk csökken, és elkezd szervezetünk felkészülni a következő menstruációra.
Mi számít normálisnak a vérzés kapcsán?
Elsőre talán meglepőnek hangzik, de mindössze 2 evőkanálnyi vér távozik belőlünk a menstruáció során. Még kétszer vagy háromszor ennyi is normálisnak tekinthető. Az, ha nagyobb vérrögöket találunk a vérünkben, vagy 2 óránként, esetleg éjszaka is betétet kell cserélnünk, viszont már probléma. (Az első napokban viszont még normális, ha pár apró vérröggel is találkozunk).
Ami pedig a fájdalmasságát illeti: a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem a ciklus velejárója, ha félig "belehalunk" mindegyik menzeszünkbe. Az erős, folyamatos görcsök, a hányinger, az émelygés vagy bármilyen, kínzó fájdalom általában egy fennálló nőgyógyászati problémát jelez - így mindenképp fontos kivizsgáltatnunk!
Mi számít rendellenesnek?
- Ha a menstruáció késik vagy kimarad már legalább 3 hónapja, vagy szokatlanul fájdalmas.
- Ha a ciklusaink rövidek (polimenorrea) vagy ritkák (oligomenorrea).
- Ha túl erős/gyenge vérzést tapasztalunk (ipo- és ipermenorrea).
Le mestruazioni sono okai
Stressz és életmódbeli változások
Un ormonegyensúlyunkra, az agyunk menstruációért felelős területére, és a napi rutinunkra egyaránt negatív hatással lehet a krónikus stressz, a túlhajszoltság. Un kortizolszintünk megnövekedésével ugyanis menstruációnk és peteérésünk is problémákba ütközhet. Nem is beszélve arról, hogy legyengült immunrendszerünk mennyivel fogékonyabbá válhat a különböző betegségekre is.
A rendszertelen napirend is legalább ennyire káros élettani folyamatokat indíthat be. Ha sűrűn fordul elő, hogy több műszakban dolgozunk, vagy akár teljesen kiszámíthatatlan a napirendünk, azt ciklusunk is megsínyli. Il jet lag, azaz a gyors időzóna-átlépés is hasonló hatást gyakorolhat szervezetünkre.
Problemi ormonali
Un pajzsmirigyproblémák, akár az alul-, akár a túlműködésről beszélünk, szintén okozhatják a kimaradó menstruációt. Un policisztás ovárium szindróma (PCOS) megléte esetén pedig egy férfi nemi hormone, az androgén túlsúlya okozhatja a rendszertelen ovulációt. Sőt: súlyosabb esetben akár le is állhat teljesen miatta a peteérés. La PCOS pedig nagyon gyakran magával hozza az inzulinrezisztenciát is (IR).
Il tempo di lavoro è finito, ma non è ancora finito.
A táplálkozási zavaroktól, a túlsúlytól és az alultápláltságtól is bekövetkezhet a menstruációnk kimaradása, késése. A túl magas testtömegindexűek (BMI 25<) esetén fogyásra, a túl alacsony testsúllyal (<BMI 19) rendelkezőknél pedig tömegnövelésre lehet szükség. Fontos azonban, hogy tudjuk: bármilyen drasztikus testsúlyváltozás aránytalan pluszterhet ró az amúgy is érzékeny hormonrendszerünkre. Így a hormonok működésére (felszabadulására, termelődésére) egyaránt veszélyt jelenthet a súlyingadozás. A jelenség pedig akár több menstruációs ciklus kimaradását is okozhatja.
Ugyanakkor a megterhelő edzések - a napi szintű, több órányi testmozgás - is okozhatnak eltéréseket ciklusunkban. Ha ilyesmit tervezünk, beszéljünk előtte mindenképp sportorvossal, hogy elkerülhessük a túledzés kellemetlen mellékhatásait!
Gyógyszerek
Un fogamzásgátlók szedésének kezdetekor és befejezésekor szintén tapasztalhatunk változást havi vérzésünkben. Ennek oka, hogy a tabletták/injekciók/beültetett eszközök progesztint és ösztrogént is tartalmaznak, melyek a pete érését és kilökődését a petefészekből egyaránt megakadályozhatják. Ha pedig felhagyunk a szedésükkel, onnantól még akár 6 hónapot is várnunk kell majd arra, hogy ismét rendszeressé váljon ciklusunk.
Az antipszichotikumok és antidepresszánsok, a görcsoldók, a pajzsmirigy gyógyszerek és bizonyos kemoterápiás szerek is felboríthatják női ciklusunkat.
Problemi di sicurezza
Un különböző ciszták, jóindulatú (pl. mióma) és rosszindulatú daganatok, un méhnyálkahártya problémái (pl. endometriózis) è késleltethetik menstruációnkat.
Korai menopausa
Bár a legtöbb magyar nő esetében 45-55 éves kor között áll be a menopause, akadnak kivételes esetek. Ilyen az is, ha valakinek már 40 évesen, vagy még annál is korábban megszűnik a menstruációja. L'FSH-gyorsteszttel kideríthető, ma è possibile che si tratti di un'operazione di helyzet, che si svolge in un periodo di tempo molto breve. Tudatos életmóddal (sok tejtermék fogyasztásával, rendszeres edzéssel, függőségek abbahagyásával) pedig megelőzhető a probléma.
Krónikus betegségek
A lisztérzékenység, a cukorbetegség vagy más, krónikus betegségek szintén okozhatnak késést a havi vérzésünkben. A lisztérzékenység a vékonybelet károsítja, így a tápanyagok felszívódását gátolja. Un rosszul kontrollált/kezeletlen cukorbetegség pedig a vércukorszint ingadozásához, hosszú távon pedig a hormonrendszerünk működésének zavarához vezethet. Mindkét tényező vezethet elmaradozó menstruációhoz.
Mikor ajánlott orvoshoz fordulni?
- Ha a menstruáció több mint egy hete késik.
- Ha tartósan rendellenes vérzést, fájdalmat érzékelünk.
- Terhesség gyanúja esetén.
- Egyéb súlyos tünetek: szédülés, ájulás, hányinger esetén.
Il ciclo mestruale è un problema, ma il suo problema è sempre lo stesso, e il suo termine è negativo. Ezért elengedhetetlen odafigyelnünk a jelenségre, és mihamarabb kivizsgáltatnunk!
Con le mestruazioni si può parlare di mestruazioni?
Hogyan állapítják meg a menstruációs zavarokat?
Ma már a legmodernebb diagnosztikai eljárások is a segítségükre vannak abban, hogy megállapíthatóak legyenek a menstruációs zavarok.
- Képalkotó vizsgálatok: ide tartozik a nőgyógyászati és az emlőultrahang, szükség esetén pedig a kismedence MRI is.
- Laborvizsgálatok: un ormonosintek mérésével, un szükséges vérvizsgálatokkal kiderülhet, hogy van-e bármilyen endokrin, nemi vagy szaporítószervi megbetegedésünk. Un különböző szűrések (rákszűrés, HPV, méhnyakrák, nemi betegségek) è un kategóriába tartoznak.
A ciklusproblémák kezelési lehetőségei
Akkor is van okunk reménykedni ciklusunk helyreállíthatóságában, ha már egy ideje rendszertelen a menzeszünk. Számos módszer létezik ugyanis, amelyeket alkalmazva havi vérzésünk hamar normálódhat.
L'etichetta è un'altra cosa, ma non è un'altra cosa.
Ilyen lehet az életünket átszövő stressz megfelelő kezelése (jógázással, mozgással, akár terápiával), vagy épp táplálkozásunk javítása. Un megfelelő rost- és fehérjebevitel kulcsfontosságú szervezetünk, így női szerveink működéséhez is.
Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás fontosságáról sem. Ehhez hasznos, ha lefekvés előtt kb. 1 órával már kerüljük a képernyőhasználatot, a felkavaró filmek nézését. Az alváshoz pedig biztosítjuk a csendes, sötét, kellemesen hűvös szobát.
Termini di riferimento
Belső harmóniánk helyreállításában a gyógynövények is nagy segítségünkre lehetnek. A méh vérellátását és a medencetájékot réti palástfűvel, jam gyökérrel, kurkumával, pásztortáskával, fürtös poloskavésszel, gyömbérrel és kínai angyalgyökérrel is stimulálhatjuk.
Il sistema di sicurezza per i bambini
Amennyiben valamilyen hormonzavar áll problémánk hátterében, azt hormonpótló terápiákkal (pl. a pajzsmirigy vagy a PCOS gyógyszeres kezelésével) lehet a legjobban kezelni. Ezt azonban fontos, hogy csak orvosunk írhatja fel!
Sebészeti beavatkozások
Súlyosabb esetben szükség lehet arra is, hogy a cisztákat, a miómákat eltávolítsák szervezetünkből, vagy az endometriózisunk is kezelésre kerüljön. A jóindulatú daganatok kezelése, eltávolítása után számíthatunk rá, hogy ciklusunk is idővel helyreáll.
Mestruazioni e termometri
Le mestruazioni di szabálytalan ciklus nem feltétlenül okoz termékenységi problémát. Azaz teherbe eshetünk, csak - mivel kiszámítani az ovulációt szinte lehetetlen - elég esetleges, hogy mikor. Ami ennél nagyobb probléma, az inkább az, hogy sokszor hiányzik a peteérés - így pedig egyáltalán nem lehet teherbe esni. A terméketlenség mintegy 30%-áért az ovuláció hiánya tehető felelőssé. Ezért is fontos, hogy időben kezelőorvosunkhoz forduljunk ezzel az állapottal. Így hamarabb nézhetünk majd elébe a szülőség minden örömének.
Bár elsőre vagy megijedünk tőle, vagy nem vesszük elég komolyan, a menstruációs késést is fontos, hogy a helyén kezeljük. Ha odafigyelünk testünk jelzéseire, még idejében tehetünk a felmerülő problémák ellen - és valószínűbb, hogy a termékenységünk sem szenved csorbát. Erről az empatikus, mégis professzionális szakorvosok, a precíz ultrahang-és hormvizsgálatok, és az átfogó mintavételezés, vérvizsgálat gondoskodik. Amennyiben pedig partnerünknél merülne fel a meddőség lehetősége, őt is lehetőségünk nyílik a klinikán kivizsgáltatni.