Congelamento sociale. Contatto ❄️.

Diventa donatore + Dono 🎁.

Congelamento sociale. Contatto ❄️.

Diventa donatore + Dono 🎁.

Programma Lombik: minden, amit a kezelésről tudni érdemes

3.12.2024
-
LETTURA DI 5 MINUTI

Programma Lombik: minden, amit a kezelésről tudni érdemes

Teherbe esni ma már nemcsak természetes úton lehet. Un programma lombikbébi èpp azt a célt szolgálja, hogy akiknek másképp nem lehetne babájuk, azokat is hozzásegítsék a gyermekvállaláshoz. A sikerességi ráta nagyon változó: minél fiatalabb valaki a kezelések idején, annál nagyobb eséllyel eshet teherbe. Il 40-50% dei corbani di 35-37 anni è stato utilizzato per la sikerességi ráta, mentre il 40% è stato utilizzato per la fokozatosan romlanak. 

Ha már fontolgatjuk egy ideje, hogy belevágunk a programmba, ez a cikk bevezet nemcsak a lombik program menetébe, hanem abba is, milyen kockázatokra számíthatunk. Emellett betekintést nyújt abba is, hogy hogyan készüljünk fel a beültetés utáni időszakra.

Miért nélkülözhetetlen a lombik program?

A terméketlenség ma már egy olyan állapot, amellyel egyre több fiatal és középkorú párnak kell szembenéznie. Ezért okolható rohanó, stresszes életformánk, káros szokásaink és az esetleges vitaminhiányok, genetikai betegségek egyaránt. 

Un meddőségi kivizsgálást először a pár férfi, aztán a pár női tagjánál szokás megejteni. Ezután derülhet ki, pontosan milyen meddőségi kezelésre van szükség. 

Milyen esélyekre érdemes felkészülnünk, ha belevágunk?

A meddőségi kezelések legfőbb célja, hogy visszaadja azt a menstruációs ciklusonkénti 20-25%-os teherbeesési esélyt, amely az egészséges pároknak is megadatik. Azonban a sikerességi ráta igen eltérő az egyes életkorokban. Amíg 40 évesen még 5-10% körüli eséllyel eshetünk teherbe, 42 éves kor után már csak 1-3%-osa valószínűsége a megtermékenyülésnek, 45 év felett pedig ez a szám mindössze 1%.

Un programma lombik menete: az első lépéstől a sikeres beültetésig

Előkészítő vizsgálatok

Un különböző asszisztált reprodukciós eljárások (IUI, ICSI, IVF) előtt ezek a szűrések, vizsgálatok elengedhetetlenek:

  • méhnyakrákszűrés
  • spermiumvizsgálat
  • e cicli 2-4. napja között a petefészkek functionális vizsgálata
  • belgyógyászati kivizsgálás (amennyiben fennáll valamilyen krónikus belgyógyászati betegség)
  • 40 éves kor alatt emlőultrahang, afölött mammográfia
  • méhüreg alaki alkalmassági vizsgálata
  • hüvelyváladék vizsgálata
  • szerológiai vizsgálat (HIV-, epatite B-, C-, rubeola- és szifilisz (RPR)-szűrés egy éven belül, a pár mindkét tagjánál; nőknél vércsoportvizsgálattal egybekötve (egyes vércsoportok összeférhetlenek lehetnek a leendő magzattal)

Jó tudni: az IVF-et előrehaladott életkor, több, sikertelen inszemináció, komoly szervi- és hormone-problémák esetén is javasolhatják orvosaink. Az ICSI ennek egyik fajtája, a férfiak problémás spermaképénél merülhet fel alkalmazása. Az IUI pedig enyhe és középsúlyos endometriózisnál, méhszáj eredetű meddőségnél ajánlható.

Ormonoteche

A kezelések esetén az első lépés általában az ovuláció megfigyelése, indukciója. Una petesejtek növekedését, érésük támogatását szájon át szedhető gyógyszerekkel érik el, a kezelés 1-13. napjáig. Una petefészek stimola la vita e il programma eredményessége, e csökkenthetőek a kezelés kockázatai. 

Un protokoll kezeléseknél hosszú és rövid è lehetséges. Un protokollnál hosszú a menstruáció 21. napja körül helyezik nyugalomba a petefészket, legalább 10 napos injekciókúrával. Ez a protokoll 22-24 napos. Rövid protokollnál nincs előkezelés, hanem a menzesz 2-3. napján már indul a stimuláció. Ez egy 10-12 napos kezelés, ami kevesebb injekcióval jár.

Tüszőleszívás

Ha az IVF-kezelést választottuk, ezután következik a tüszőpunkció: a petesejt leszívása, amely többnyire altatásban zajlik. Ilyenkor éhgyomorra érkezünk az előre megbeszélt időpontra. Majd az altatás után leszívják a tüszőkben lévő folyadékot. A mikroszkóp alatt megtalált petesejteket aztán laboratóriumi körülmények között, egy inkubátorban, tápoldatos szövettenyésztő edényben tárolják még 4-5 órán át.

Amennyiben partnerünknél gyenge spermakép áll fenn, szükség lehet donorsperma alkalmazására is. Ilyenkor másképp történik a megtermékenyítés.

Una petesejtek leszívása után 2-3 órát még a klinikán pihenünk, majd, amennyiben nincsenek panaszaink, már haza is mehetünk. Azért, hogy a progeszteronszintünk egészséges szinten maradjon, egészen a terhességi tesztig progeszteron-kiegészítő készítményeket is szedhetünk, orvosi ajánlásra (hüvelykúp, injekció vagy tabletta formájában). 

Megtermékenyítés

La FIV esetén 4-5 órával a leszívás után megtermékenyítik a petesejteket az előkészített spermiumokkal. Lo spermatozoo è ilyenkor aznap reggel adja le a partnerünk maszturbációval, miután 2-5 napig megtartóztatta magát. 

Az ICSI-eljárás esetén a petesejtekbe a spermiumokat egyesével injektálják közvetlenül. Az ICSI tehát az IVF "speciális esetének" tekinthető, hiszen az IVF esetében az embriókat lombikban kezelik és tárolják, ahol a spermiumok és petesejtek találkozhatnak.

IUI, azaz inszemináció során pedig a megtermékenyítés a méhüregben történik: ilyenkor az orvos egy katéterrel helyezi fel a megtisztított spermamintát a méhüregbe.

Embriótenyésztés

Az IVF és ICSI során keletkezett embriók fejlődését 3-5 napig követik nyomon. A megtermékenyült petesejtek mindeközben tápoldatban fejlődnek.

Az IUI-eljárásnál minderre nem kerül sor. Ilyenkor az átültetés eredményét egyszerűen egy terhességi teszttel tudhatjuk meg, 14 nappal az esemény után.

Embrió beültetés

Az embriótranszfer az ICSI és az IVF esetén néhány nappal ezután (a 2-6. napon) történik. Se si vuole ridurre al minimo il numero di cellule che possono essere utilizzate, è necessario sorvegliare l'embrione per un periodo di tempo di 1-2 perc, in modo da garantire un livello di sicurezza ottimale. Általában egyszerre többet is, hogy nagyobb esély nyíljon a sikeres terhességre.

Az, hogy erre pontosan mikor kerül sor, attól is függ, hogy milyen minőségűek az embriók, hány van belőlük, és milyenek a kórelőzményeink. Miután kb. 30 percet pihentünk a lombik beültetés után, haza is mehetünk. 

Mesterséges megtermékenyítési kockázatok: mire érdemes felkészülni?

A hormonkezelés mellékhatásai

Puffadás, hasi fájdalom, fejfájás, émelygés

A menstruáció legnehezebb napjait idéző állapotokkal sajnos a program során is valószínű, hogy szembesülünk - hiszen hormonszintünk megváltozik.

Hangulatingadozás

Gli ormonoterapici sono alatt a megnövelt progeszteronszint okozhat fokozott ingerlékenységet, túlérzékenységet.

Fáradtság

A lombikbébi eljárásból adódó hormonszint-ingadozások, a megterhelő kezelések testi és lelki szinten is kimerítőek. Ezért fáradtabbnak érezhetjük az időtartam alatt magunkat, mint addig bármikor.

Trombosi di Mélyvénás

Az arra hajlamosaknál (átlagosan 1000-ből 4 esetben) sajnos vérrögök alakulhatnak ki. Ezért is fontos még előtte felméretnünk a trombózisrizikónkat.

Túlstimuláció (OHSS)

Una petefészek-hiperstimulációs szindróma (OHSS) a gyógyszeres kezelés következményeként léphet fel. Una petefészek-stimuláció során ugyanis egyszerre több petesejt érik meg, ellentétben egy normális menstruációs ciklusba. Ennek következtében súlyos esetben romolhatnak akár a máj-és vesefunkciók is, a mellkasban pedig folyadék gyűlhet fel, ami miatt besűrűsödhet a vér. Bár enyhe formájában "mindössze" hasi diszkomfortérzetet, émelygést okoz, kezelőorvosunkat már ezekről a problémákról is tájékoztassuk!

Un programma lombik kockázatai 

A petesejt leszívásakor 

Bár altatásban történik, kisebb vérzés, fertőzés, esetleg a petefészek sérülése előfordulhat a folyamat során.

Az embrió beültetése során

Ez is nagyrészt egy fájdalommentes folyamat, viszont némi vérzéssel, esetleg fellépő fertőzéssel itt is hasznos, ha számolunk.

Pszichológiai, érzelmi megterhelés

Stress e szorongás

A kezelés sikerességéért való aggodalom komoly lelki megterhelést jelent a pár mindkét tagjának. A rossz közérzet és az esetleges sikertelen próbálkozások kezeléséhez érdemes pszichológus szakember segítségét kérnünk.

Un paio di problemi

Un programma pszichés támogatás nélkül sokszor torkollhat eredménytelenségbe, a pár elhidegülésébe. Ezért hasznos, ha már előre megfogalmazzuk: hány próbálkozás után adjuk fel/tartunk szünetet? Így a lombik beültetés utáni érzésekkel is könnyebben tudunk majd szembenézni.

A beültetés utáni időszak: mire számíthatunk?

Beültetés utáni tanácsok a kritikus 2 hétre: életmódbeli változtatások

Ebben az időszakban a legjobb egyértelműen az, ha otthon maradunk és pihenünk: olvasással, filmezéssel, kedvenc hobbinkkal múlatjuk az időt. Fontos, hogy semmiképp se végezzünk szellemileg vagy fizikailag megterhelő tevékenységeket! Emellett azonban végezzünk rendszeresen valamilyen, nem megerőltető sportot (úszás, séta, stb.), és igyekezzünk stresszmentesíteni napjainkat. A megfelelő, napi legalább 2 liternyi folyadékfogyasztásról se feledkezzünk meg!

Táplálkozás

A kiegyensúlyozott táplálkozás jegyében fogyasszunk minél több, teljes kiőrlésű gabonából készült ételt, növényi eredetű fehérjét, zöldséget, gyümölcsöt! Arra è figyeljünk, hogy a zsírokból a jótékony, telítetlen zsírsavakat részesítsük előnyben.

Termineszetes étrend kiegészítők

A méhpempővel a méhnyálkahártya felépülését, míg a melatonin (alvást szabályozó hormone) pótlásával az idegességünk miatt nehezen megteremthető, éjszakai nyugalmunkat támogathatjuk.

Omega-3

Napi 1-2 grammnyira mindenképpen szükségünk van ebből az esszenciális zsírsavból, hiszen ezt szervezetünk nem képes előállítani. A baba agyának fejlődését segíthetjük elő vele, napi 2 evőkanálnyi chia- vagy kendermaggal, vagy ugyanennyi dióval.

Vitamina e ásványianyag-pótlás

Una vitamina tápanyag-és meggátolhatja azt, hogy beágyazódjon az embrió - így elengedhetetlen, hogy a megfelelő nyomelempótlásra odafigyeljünk. La vitamina B3, la vitamina D e la vitamina E sono state eliminate, mentre la vitamina C e la vitamina E sono state eliminate. La vitamina C è uno szervezet kollagéntermelését serkenti, lo zinco un ormontermelést és a sebgyógyulást szabályozza, míg a folsav a magzat fejlődési rendellenességeinek megelőzését támogatja.

Gyógynövények

Il barátcserje segíthet növelni progeszteronszintünket, és redukálni prolaktinszintünket. Így jótékony hatással lehet termékenységünkre (és egyébként számos nőgyógyászati problémára is). Mivel azonban bizonyos állapotok esetén nem javasolt, fogyasztása előtt konzultáljunk orvosunkkal! 

Un programma lombik menete, bár lelkileg és testileg egyaránt megterhelő, könnyebbé tehető, ha előre felkészülünk arra, mire számíthatunk. Ennek fontos része az, hogy tájékozódunk a legjobb lehetőségek között, és felmérjük, szervezetünk melyik kezelési módra reagálna a legjobban. ReproMedica-t választva biztosak lehetünk benne, hogy családalapítási terveink empatikus, mégis professzionális kezekbe kerülnek. Il sistema di controllo è biztosítanak (FIVET, IUI, ICSI), ma è anche segítségükkel megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbbet. 

Facendo clic su "Accetto" si acconsente alla memorizzazione di cookie sul proprio dispositivo per migliorare la navigazione del sito, analizzarne l'utilizzo e contribuire alle nostre attività di marketing. Per ulteriori informazioni, consultare la nostra politica sulla privacy.